Ortograficzne potyczki u Miłosza

Podczas dyktanda w polskiej szkole im. Czesława Miłosza w Schaumburgu dzieci przypomniały sobie historię śpiącej królewny działającej na przekór ojcu, który zdaniem bohaterki “miał wybujałą fantazję i plótł trzy po trzy”. Natomiast dorośli, którzy w konkursie wzięli udział po raz pierwszy dowiedzieli się, że królem zwierząt jest tchórz, śmierdzielem zwany.

Historia dyktand dla dzieci w polskiej szkole im. Czesława Miłosza w Schaumburgu jest bardzo długa. Sięga 2005 r., kiedy placówka została założona. Do 2018 r. dyktanda dla uczniów przygotowywała dyrektor Anna Dunajewski. W roku szkolnym 2018-2019 zmienił się regulamin dyktanda, a osobą odpowiedzialną za nową wersję szkolnego konkursu ortograficznego dla dzieci, jak również dorosłych, przygotowanie oraz sprawdzenie prac została nauczycielka Jola Plesiewicz.

14 edycja szkolnego dyktanda ortograficznego dla uczniów i pierwsza dla dorosłych odbyła się w piątek, 8 lutego w sali konferencyjnej Schaumburg High School, gdzie mieści się szkoła Miłosza.
Do tegorocznego finału dyktanda dla dzieci, po eliminacjach klasowych zakwalifikowało się 26 uczniów, z klas piątkowych i sobotnich.
Konkurs ortograficzny polegał na wstawieniu właściwej litery: „ó”, „u”, „rz”, „ż”, „h”, „ch” w miejsce kropek, zgodnie z zasadami pisowni. Bohaterką dyktanda była śpiąca królewna.
Późnym wieczorem, tego samego dnia, przed odbiorem dzieci ze szkoły do dyktanda przystąpili dorośli: rodzice, nauczyciele i po raz pierwszy, zawsze dająca dobry przykład szkole – dyrektor Anna Dunajewski.
Dorośli pisali ze słuchu tekst czytany ze zbioru dyktand Stanisława Lema o królu zwierząt tchórzu, także śmierdzielem zwanym.

Dwa tygodnie później, 22 lutego w tym samym miejscu uroczyście ogłoszono wyniki dyktanda, najlepszym nadając zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii.
I choć kilkunastoletnie doświadczenie daje zadowalające rezultaty oczekiwaniu na wyniki towarzyszyły ogromne emocje.
I miejsce ex aequo, nie popełniając żadnego błędu zajęli: licealiści Jacob Popielnicki i Michał Wojtaszek. II miejsce przypadło: Olivii Semik z klasy 8 sobotniej i Julii Szot z klasy 5b sobotniej, które zrobiły tylko 1 błąd, natomiast III miejsce z dwoma błędami przypadło Ince Rzezinowskiej z klasy 11 piątkowej.
Pełny sukces odnieśli również dorośli, bo aż dwie osoby napisały dyktando bezbłędnie, zajmując I miejsce: dyrektor Anna Dunajewski i nauczycielka Justyna Sawczyk, Maria Sacha zrobiła 1 błąd otrzymując II miejsce w konkursie i z 2 błędami na miejscu III uplasowała się Elżbieta Bardo.
Dyrektor Anna Dunajewski przyjęła jedynie dyplom uznania, odmówiła natomiast przyjęcia nagrody.
Oświadczyła, że ,,w konkursie wzięła udział poza konkurencją, aby wesprzeć dorosłych”.
Spóźnioną na rozdanie dyplomów Elżbietę Bardo o wygranej telefonicznie zawiadomiła dyrektor Dunajewski, a kopertę z danymi laureatki publicznie otworzyła uczennica Lidia Rudzinski – również uczestniczka dyktanda.
Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody pieniężne i rzeczowe, słodycze oraz dyplomy.
Wszyscy startujący w dyktandzie dorośli otrzymali pamiątkowe zdjęcie i tekst dyktanda.
Kolejne dyktando za rok, a ponieważ praktyka czyni mistrzem, można już zacząć stosowne przygotowania.

 

źródło: dziennikzwiazkowy.com