Jasełka 2018

Aby podkreślić wyjątkowy charakter okresu Bożego Narodzenia, tradycyjnie, po raz 14. w Polskiej Szkole im. Czesława Miłosza w Schaumburgu odbyły się jasełka.

Co roku jasełka w Polskiej Szkole im. Czesława Miłosza mają inny scenariusz. W przeszłości były to: pantomima, teatr cieni, musical i tradycyjny teatr. W tym roku nauczyciele z uczniami przygotowali – kolędowanie.

Grupa kolędników, biorących udział w inscenizacji, udała się z wizytą do pięknie udekorowanej chaty. Głównym atrybutem kolędującej grupy była podświetlona, ruchoma gwiazda wykonana z kolorowego papieru i przymocowana do drzewca. Wśród kolędników byli: pastuszkowie, śmierć i anioły.

Licznie zgromadzeni w audytorium uczniowie, rodzice i goście mogli podziwiać świąteczny wystrój chaty, jak i posłuchać znanych polskich kolęd w wykonaniu kolędników i uczennicy Paulinki Potockiej.

Świąteczny program prowadzili uczniowie: Emilia Tatarczuch i Daniel Plewa. Niespodzianką był występ Białorusina – Siarhei Douhushau, który tajemniczo schodząc po schodach wprost na scenę audytorium zagrał na piszczałce znaną kolędę „Cicha noc”, a na scenie zaśpiewał po polsku ,,A wczoraj z wieczora,“ przygrywając sobie na nietypowym instrumencie – lirze korbowej.

Uczniowie jednak ciągle czekali na specjalnego gościa – św. Mikołaja, który przyjechał do naszej szkoły i obdarował hojnie uczniów i nauczycieli.

Za scenariusz wydarzenia były odpowiedzialne nauczycielki, ale wszystko działo się pod okiem dwóch znakomitych księży z parafii Miłosierdzia Bożego w Lombard: księdza proboszcza Mirosława Stępnia i księdza Piotra Janasa, uczącego religii w naszej szkole.

Już wkrótce Boże Narodzenie, a wraz z nim czas śpiewania kolęd. Czas na koncerty kolędowe z rodziną i przyjaciółmi! Sprawdźcie, gdzie możecie ich posłuchać, i zastanówcie się, gdzie moglibyście wspólnie kolędować, aby pielęgnować piękną polską tradycję.

Za kolędę dziękujemy! Szczęścia, zdrowia Wam życzymy,
Anna Dunajewski
Dyrektor szkoły im. Czesława Miłosza w Schaumburgu