Ciekawe lakcje kl 5 sobota

Projekty na podsumowanie półrocza z historii
Król Kazimierz Wielki pragnął, aby Polska była silnym i bezpiecznym krajem dlatego wzdłuż granic państwa zbudował wiele zamków otoczonych murami obronnymi, fosą oraz  mostem zwodzonym.
Na podsumowanie drugiego półroczna uczniowie przygotowali projekty, opracowując jeden wybrany, ulubiony temat. Oto prace zamków uczniów kl.Vs. oraz projekty o Krzyżakach i Tatarach.
Uczniowie najpiękniejszych prac/ zamków otrzymali nagrody.
Brawo kl. Vs!!!
 
Zajączki wielkanocne
Nasze dekoracje świąteczne.  Robiliśmy zajączki wielkanocne! W środku ukryliśmy słodkości czekoladowe!
Wielka Emigracja – inscenizacja
Uczniowie klasy Vs przenieśli się w świat  XIX- wiecznego Paryża, który to po upadku powstania listopadowego w 1830 roku w Polsce stał się światem emigracyjnej enklawy dla wielu słynnych Polaków.
Musieli oni opuścić swoje domy i swoją ukochaną ojczyznę, szukając schronienia poza granicami. Nadal jednak polska kultura, muzyka i duma narodowa kwitły na obczyźnie chociaż serca tęskniły za ojczyzną.
W naszej inscenizacji nie zabrakło  słynnego Fryderyka  Chopina,  Adama Mickiewicza,  Juliusza Słowackiego czy panienek z rodziny Platerów.
Historia mojego nazwiska
Od czego pochodzi moje nazwisko? Na to pytanie szukaliśmy odpowiedzi w klasie Vs. Czy może powstało od zainteresowań moich przodków,  wykonywanego rzemiosła, cech charakteru czy miejsca zamieszkania.  Niektórzy uczniowie odkryli, że ich nazwiska pochodzą z Wielkiej Brytanii i Niemiec gdzie mieszkali ich przodkowie już nawet  sześć pokoleń temu.
Wielcy Polacy
Uczniowie klasy Vs na podsumowanie zapamiętanych wiadomości z lekcji przygotowali biografie najsłynniejszych Polaków w historii Polski, którzy  w znaczący sposób wpłynęli na losy kraju i kształtowanie jego kultury, nauki, polityki i muzyki. Nie zabrakło M. Skłodowskiej – Curie,  F. Chopina, Karola Wojtyły czy I. Paderewskiego.
Miś Wojtek- maskotki
Czy zwierzę może być żołnierzem? Tak, był nim Miś Wojtek – niezwykły niedźwiadek, który służył w armii polskiej podczas II wojny światowej. Jego przygoda zaczyna się w Persji w 1942 roku gdzie został przygarnięty przez żołnierzy z 22 Kompanii Zaopatrzenia Artylerii i trwa przez Turcję,  Egipt,  Monte Cassino i zoo w Szkocji.
Wojtek pił z żołnierzami piwo, palił  papierosy, chodził na warty, nosił skrzynię z amunicją, ale najbardziej  uwielbiał się boksować,  kąpać i wyjadać słodkości.
Oto nasze Misie Wojtki z ręczników 😊
Niedźwiedzie polarne
Gdzie leży Arktyka? Czy niedźwiedź polarny spotka się tam z pingwinem i go zje? Podpowiedź: nie, żyją na dwóch różnych biegunach.
Jak to możliwe, że niedźwiedzie polarne wyczuwają  foki na odległość 30 km, albo pod gruba warstwą lodu? Czy mają futro w kolorze białym czy może  przeźroczystym i czarną skórę? Czego najbardziej się boją, a może nie boją się niczego?
Na te i inne pytania próbowali znaleźć odpowiedzi z kl. Vs.
Wyruszyliśmy też na polarne safari do miasta Winnipeg gdzie w październiku każdego roku 700 niedźwiedzi polarnych przechodzi przez 900 osobowe miasteczko i kieruje się nad Zatokę  Hudson.
Zdobywamy biegun północny ze znanym, polskim polarnikiem
Jedliśmy sproszkowane warzywa, kurczaki zalewane olejem i batoniki energetyczne. Przeskakiwaliśmy z płynącej kry na krę.
Podzieliliśmy się też naszymi wspomnieniami z wyprawy, udzielając wywiadu w telewizji. Julia- Pani redaktor zdawała pytania zaproszonym gościom. W ten sposób nauczyliśmy się o reportażu i wywiadzie.
   
Zdobywamy tytuł mistrza w stopniowaniu przymiotników
Chłopcy i dziewczynki rywalizowali o tytuł “mistrza w stopniowaniu przymiotników ” . Graliśmy w górę Kółko- Krzyżyk, zdobywając trzy znaki pod rząd swojej drużynie.  Walka była bardzo zacięta! Mistrzami zostały dziewczynki wygrywając jednym punktem 3:2. Gratulacje!!!
Turlamy bałwanki świąteczne
Na lekcji przed świętami kl. Vs turlała wrzucając kostką świąteczne bałwanki, elfy i ludziki piernikowe.  Potem każdy uczeń musiał opisać swoją śmieszną  postać.  Na koniec lekcji w nagrodę wszyscy dostali kubeczki do picia gorącej czekolady w czasie przerwy świątecznej.
Kl.Vs  zrobiła inscenizację z historii pt.: 
” Święty Wojciech i Prusowie”. 
Uczniowie poznali legendę o Św.  Wojciechu,  którego zamordowali Prusowie za naukę religii chrześcijańskiej na ich terenach.  Jego przyjaciel, władca Polski- Bolesław Chrobry,  wysłał swoich posłańców, aby wykupili ciało jego przyjaciela od wroga za tyle złota, ile ważył Wojciech.  Szalka wagi przesunęła się  dopiero, kiedy staruszka położyła na całym złocie  swój ostatni grosik.
Pracowaliśmy też w grupach, metodą 7 kapeluszy, szukając odpowiedzi na pytanie,  co jest najważniejsze w życiu.
Muzeum Figur
Klasa V sobotnia przeniosła się w czasie i przebrała się za słynnych Polaków,  którzy znani są chyba na całym świecie. Nie zabrakło poetów,  pisarzy, aktorów, naukowców  i bohaterów walczących za wolność.  Był Miłosz,  M. Skłodowska  M. Kopernik, H. Modrzejewska,  A. Mickiewicza czy E. Plater. Poznaliśmy ich biografie, osiągnięcia i ciekawostki z życia.
Czy wiecie , że Maria Skłodowska znała aż 5 języków obcych, jeździła karetką i otrzymała dwie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii ?
 Pola Negri spacerowała po ulicach Berlina z tygrysem na smyczy,  a Mikołaj Kopernik nie tylko ” wstrzymał słońce “, ale był też lekarzem.
Rocznica powstania warszawskiego
Czy wiesz ile  lat temu było powstanie warszawskie, które mieszkańcy Warszawy wspominają co roku 1 sierpnia o godzinie 17:00? Czy wiesz może ile czadu broniła się Warszawa? Uczniowie klasy Vs wiedzą 👍.
Znają imiona najstarszych walczących  powstańców. Wiedzą co to ” zupa pluj”,  kto roznosił wiadomości i listy, a kto opatrywał rannych.
Zobaczcie nasze prace domowe!